رپورتاژ

ساندویچ پانل | انواع و کاربرد ساندویچ پانل

 • ساندویچ پانل | انواع و کاربرد ساندویچ پانل

  در این مطلب سعی کردیم تا در مورد یکی از مصالح مدرن و امروزی که جایگزین مصالح سنتی مانند سیمان و بتن شده است یعنی ساندویچ پانل توضیحاتی ارائه دهیم و با انواع و کاربرد و مزایا آن نیز آشنا شوید. با ما همراه باشید.

  امروزه پیشرفت تکنولوؤی در جهان همه گیر شده است و به مرور زمان تکنولوؤی به طور خیلی گسترده و وسیعی پیشرفت کرده است و تاثیر بسیار زیادی در انواع صنایع و سنعت های جهان گذاشته است. یکی از بیشترین تاثیرات پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساختمان و صنعایع ساختمان می باشد. با ورود مصالح مدرن به بازار این مصالح به مرور زمان جایگزین مصالح سنتی و قدیمی مانند سیمان و بتن شده اند. یکی از این مصالح مدرن و نوظهور ساندویچ پانل می باشد که در همین مدت زمانی که وارد بازار شده اسند بسیار پر طرفدار شده و رونق یافته است. در این مطلب قصد داریم تا به طور مختصر و مفید در مورد ساندویچ پانل توضیحاتی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

  ساندویچ پانل چیست؟

  پیشرفت تکنولوژی تاثیر بسیار زیادی در صنعت ساختمان و ساختمان سازی داشته است. با ورورد مصالح مدرن و جدید در بازار استفاده از مصالح سنتی همچون سیمان و بتن بسیار کاهش یافت و مصالح مدرن جایگزین این نوع الز مصالح شدند. یکی از مصالح مردن ساندویچ پانل می باشد که بسیار در صنعت ساختمان رونق یافته است. ساندویچ پانل مصالحی ساختمانی می باشد که از سه لایه تشکیل شده است.

  لایه میانی ساندویچ پانل که به آن هسته نیز می گویند از جنس فوم عایق می باشد که نقش ان عایق بندی مناسب سازه ها می باشد. از معروف ترین فوم هایی که در ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود می توان به فوم پلی یورتان، پلی استایرن، xps و پشم سنگ اشاره کرد. دو لایه دیگر و بیرونی ساندویچ پانل از جنس ورق های فازی می باشند که نقش آن ها مخافظت از لایه میانی پانل می باشد تا آسیب نبیند. از مهم ترین و اصلی ترین ورق های مورد استفاده در ساندویچ پانل می توان ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک و ورق آلومینیوم را نام برد. این سه لایه بر روی یکدیگر ساختاری شبیه به ساندویچ همبرگر تشکیل می دهند به همین دلیل آن را ساندویچ پانل و یا پانل ساندویچی می نامند.

  انواع ساندویچ پانل
  انواع ساندویچ پانل

  انواع ساندویچ پانل

  ساندویچ پانل از نظر کلی و کاربرد به دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به توضیح این دو نوع ساندویچ پانل می پردازیم:

  ساندویچ پانل دیواری

  این نوع پانل همان طور که از نامش مشخص است برای برای دیوار سازه ها به کار می برد و باعق پوشش و عایق بندی دیوارها می شود. از کاربردهای ساندویچ پانل دیواری می توان در ساخت سوله، ساخت کانکس، ساخحت اتاق تمیز، سردخانه و… اشاره کرد. ساندویچ پانل دیواری خود دارای انواع مختلفی می باشد که مهم ترین آن را در زیر برای شما عزیزان نام برده ایم:

  • ساندویچ پانل دیواری ساده
  • ساندویچ پانل دیواری طرح دار
  • ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی
  • ساندویچ پانل دیواری نرومادکی
  • ساندویچ پانل دیواری قفل دار

  ساندویچ پانل سقفی

  ساندویچ پانل سقفی همان طور که از اسم آن می توان فهمید برای سقف سازه ها به کار می رود و نقش آن عایق بندی و پوشش سقف می باشد تا آب و رطوبت از سقف به داخل سازه عبور نکند. از مهم ترین کاربرد های ساندویچ پانل سقفی می توان استفاده در ساخت سوله، کانکس، اتاق تمیز، بیمارستان، فرودگاه و… را نام برد. ساندویچ پانل سقفی نیز خود به دو نوع کلی از نظر ساختاری و شکلی تفمسیم می شوند که در ادامه آن ها را نام برده ایم:

  • ساندویچ پانل سقفی سه گام
  • ساندویچ پانل سقفی پنج گام
  ورق مورد استفاده در ساندویچ پانل
  ورق مورد استفاده در ساندویچ پانل

  ورق مورد استفاده در ساندویچ پانل

  همان طور که گفتیم دو لایه بیرونی ساندویچ پانل از جنس ورق های فلزی می باشند. این ورق ها در ساندویچ پانل نقش محافظت از لایه میانی یا هسته می باشند. این ورق ها که موظفند از لایه میانی محافظت کنند دارای ویژگی هایی می باشند که از این ویژگی ها می توان به مقاومت در برابر ضربه، وزن سبک، انعطاف پذیری ابال و مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی اشاره کرد. اصلی ترین و مهم ترین ورق های مورد استفاده در ساندویچ پانل مواردی می باشد که در ادامه نام برده ایم:

  • ورق گالوانیزه
  • ورق آلوزینک
  • ورق آلومینیوم

  فوم مورد استفاده در ساندویچ پانل

  همان طور که می دانید لایه میانی ساندویچ پانل که به آن هسته پانل نیز می گویند از جنس فوم های عایق می باشد. این فوم در ساندویچ پانل نقش عایق بندی و پوشش مناسب در سازه را دارند. فوم های موجود در ساندویچ پانل دارای ویژگی های زیادی دارند که از این ویژگی ها می توان مقاومت در برابر حرارت، مفاومت در برابر شرایط آب و هوایی، مقاومت در برابر آب و رطوبت و… را نام برد. مهم ترین و معروف ترین فوم های عایقی که در ساندویچ پانل استفاده می شوند عبارت اند از:

  • فوم پلی یورتان
  • فوم پلی استایرن
  • فوم xps
  • فوم پشم سنگ
  • فوم پشم شیشه

  البته در سوله های گلخانه ای که دیوار این سوله ها با ساندویچ پانل ساخته می شود سقف این سوله ها از نوعی ورق که مانند شیشه می باشد ولی بهتر از آن عمل می کند استفاده می شود که این ورق، ورق پلی کربنات نام دارد و باعث می شود نور خورشید بدون اشعه فرابنفش به داخل گلخانه و به گل و گیاهان بتابد که در ادامه در مورد ورق پلی کربنات توضیحی ارائه خواهیم داد تا بیشتر با این نوع ورق آشنا شویم.

  ورق پلی کربنات

  پلی کربنات در اصل زیر مجموعه ای از پلیمر ترمو پلاستیک می باشد که امروز جایگزین شیشه شده است و در صنایع و صنعت ساختمان سازی بسیار پرکاربرد شده است و به جای شیشه از ورق پلی کربنات استفاده می کنند زیرا دارای مزایای بسیار فراوان و خوبی می باشد.

  ورق پلی کربنات امروزه سخت ترین ماده شفاف شناخته شده است و چون تنوعی زیادی در ساختار خود دارد می توان از آن در هر نوع صنایع و سازه ای استفاده کرد. همان طور که گفتیم این ورق دارای مزایای فراوانی می باشد که از این مزایا می توان به وزن سبک آن، مقاومت بالا در برابر ضربه، مقاوم بودن در برابر نور اشعه فرابنفش و تنوع زیاد رنگی آن اشاره کرد.

  ورق پلی کربنات به طور کلی به دو دسته ورق پلی کربنات تک جداره این ورق به صورت بی رنگ تولید می شود و ورق پلی کربنات چند جداره که خود آن به ورق های پلی کربنات دو جدار و سه جدار تقسیم می شوند دسته بندی شده است.

  کاربرد ساندویچ پانل

  همانطور که گفتیم ساندویچ پانل یکی از پرکاربرد ترین و پراستفاده ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان و ساختمان سازی می باشد. این مصالح به دلیل وزن کم و نصب آسانی که دارد بسیار در صنعت ساختمان رونق پیدا کرده و استفاده از آن بسیار زیاد است البته مقرون به صرفه بودن آن نیز از دلایل دیگر پرکاربرد بودن ساندویچ پانل می باشد.

  از جمله کاربرد های ساندویچ پانل می توان به ساخته سوله، کانکس، بیمارستان، اتاق تمیز، سردخانه، اتاق حمل بار، فرودگاه، پوشش سقف سازه ها با پانل سقفی، پوشش دیوار سازه ها با پانل دیواری، ساختمان سازی و… اشاره کرد. در ادامه نیز بخری دیگر از ممم ترین کاربرد های ساندویچ پانل را برای شما عزیزان نام برده ایم:

  • ساخت سوله
  • ساخت کانکس
  • اتاق های حمل بار
  • فرودگاه
  • بیمارستان
  • ساخت و ساز ساختمان
  • سردخانه
  • دیوار و سقف سازه ها
  • صنعت پزشکی
  • ویلاها و سازه های پیش ساخته
  • سالن ها و انبارها
  مزایا ساندویچ پانل
  مزایا ساندویچ پانل

  مزایا ساندویچ پانل

  ساندویچ پانل ها دارای مزایای زیادی هستند که این مزایا به دلیل وجود فوم عایق در ساندویچ پانل و ورق های استفاده شده در ساندویچ پانل و دلایل دیگر می باشند که می توان به مقاوم در برابر حرارت، برودت، رطوبت و مقاوم در برابر ضربه اشاره کرد که این مزایا یاعث شده که ساندویچ پانل به در صنعت ساختمان و دیگر صنایع در مدت زمانی که وارد بازار شده است بسیار پرکاربرد شود و جایگزین مصالح سنتی همچون سیمان و بتن شود.

  1. مقاوم در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی
  2. مقاوم در برابر رشد قارچو علف های هرزوحشرات
  3. عایق صدا عایق در برابر گرما و سرماو رطوبت
  4. قابل شستشو
  5. راحتی در نصب و اجرا
  6. داشتن استحکام بالا در عین مقاومت بالا
  7. مقاوم در برابر زلزله و اتش
  8. کیفیت وکارایی بالا و قیمت مناسب
  9. تحمل فشار بالا
  10. داشتن رنگها و طرح های مختلف
  11. این محصولات دارای وزن کم هستنددر نتیجه حمل و نقل انها اسان هست

  جمع بندی

  در این مطلب سعی کردیم نا ساندویچ پانل را به طور مختصر و مفید توضیح دهیم تا با این مصالح جدید و مدرن که در صنعت ساختمان بسیار پرکاربرد شده است آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پانل و قیمت ساندویج پانل به سایت تونیکس پانل مراجعه فرمایید و یا با مشاروان و کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا