رپورتاژ

علت صدای بلند جارو برقی

 • علت صدای بلند جارو برقی

  به جرئت می توان گفت که جاروبرقی یک اختراع فوق العاده است. قبل از آمدن این محصول کاربردی، نظافت منزل نیاز به زمان زیادی داشت و افراد با استفاده از جاروهای بلند، کف خانه‌هایشان را تمیز می کردند. خرید جاروبرقی یکی از ضروری ترین وسایل در هر خانه ای است. آنها به تمیز نگه داشتن کف و زدودن آن‌ها از گرد و غبار و زباله کمک می کنند. اما گاهی اوقات جاروبرقی ها می توانند صداهای عجیب و غریبی مانند اره برقی ایجاد کنند.

  اگر جاروبرقی شما شروع به ایجاد این صدای عجیب کرد، نترسید! چون این صدا علت های مختلفی دارد. در ادامه به بررسی علت صدای بلند جارو برقی می پردازیم.

  چرا جاروبرقی ها اینقدر سر و صدا می کنند؟
  چرا جاروبرقی ها اینقدر سر و صدا می کنند؟

  چرا جاروبرقی ها اینقدر سر و صدا می کنند؟

  هنگامی که یک جاروبرقی ناگهان صدایی بیش از حد معمول ایجاد می کند، چیزی اشتباه است. اغلب مشکل جریان هوا است، قطعات جاروبرقی به درستی متصل نمی شوند یا در جاروبرقی شما مسدود شده است.

  با این حال، ممکن است یک قطعه معیوب نیز باشد. به عنوان مثال ممکن است قسمتی از موتور جاروبرقی شکسته شود که باعث ایجاد صدای تق تق می شود. انواع مختلف صداهایی که به طور ناگهانی شنیده می شوند موارد زیر هستند:

  -صدای تند

  -صدای بوق

  -صدای زمزمه

  -صدای سنگ‌زنی

  -صدای خراشیدن

  -صدای سوت

  برخی نیز گاهی از صدای جیغ یا آه صحبت می کنند. در هر صورت، چیزی باعث صدای بلند و آزار دهنده می شود تا جاروبرقی صدای بلندی ایجاد کند.

  برخی از این صداها کاملاً طبیعی هستند. اما مواقعی وجود دارد که جاروبرقی صداهای بلند غیرعادی تولید می کند که معمولاً نشانه ای از وجود مشکل است.

  تغییر فشار هوا ناشی از فن و مکش

  فن جاروبرقی با جمع آوری گرد و غبار و زباله ها با سرعت بسیار بالایی می چرخد. هنگامی که هوا خارج می شود، از طریق مکش خلاء به پاک کننده بازگردانده می شود که این صدا را ایجاد می کند. متأسفانه هر چه قدرت مکش یک پاک کننده بیشتر باشد، صدای آن بلندتر خواهد بود.

  ارتعاش بدنه پاک کننده

   سر و صدا با حرکت هوا در داخل دستگاه و برخورد با قسمت های مختلف پاک کننده اتفاق می افتد. ارتعاشاتی را ایجاد می کند که می توانید بشنوید. بسیاری از پاک کننده ها با بدنه های پلاستیکی ساخته می شوند که هنگام ارتعاش صداهای بلند تولید می کنند.

  موتور

  در هنگام استفاده از جاروبرقی اگر صدایی که می شنوید بلند باشد، ممکن است نشانه فرسودگی موتور باشد. معمولاً از گریس موتور برای ایجاد روانکاری و اصطکاک مثبت استفاده می شود. اما اگر گریس موتور فرسوده شود، روانکاری از بین می رود با از دست دادن روغن کاری، صدای جیغ زدن فلزات با هم را می شنوید.

  برای رفع این مشکل، می‌توانید به سادگی گریس را با یک گریس جدید جایگزین کنید. اما توصیه می‌کنیم آن را به تعمیرگاه ببرید تا با انجام کارهای اشتباه، گریس به درستی اعمال شود.

  انسداد

  هنگامی که صدای جاروبرقی به طور غیرعادی بلند می شود، معمولاً به دلیل انسداد است ‌.گاهی اوقات، ذرات بزرگ مانند سکه و مهره، لوله را خفه می کنند. این مشکلی است که با خاموش کردن جاروبرقی، بررسی گرفتگی لوله ها و رفع آنها به راحتی حل می شود؛ همچنین ممکن است چیزی در رول برس گیر کند، که باعث می شود جاروبرقی در حالی که می خواهد بچرخد صدای کوبیدن بلندی ایجاد کند.

  درصورتی پس از امتحان کردن این موارد، جاروبرقی شما همچنان پر سر و صدا به نظر می‌رسد، شاید لازم باشد برای تعمیر یا تعویض قطعاتی مانند رول برس اقدام کنید.

  فیلترهای کثیف
  فیلترهای کثیف

  فیلترهای کثیف

  گرفتگی یا کثیف بودن فیلتر نیز می تواند دلیل صدای جاروبرقی باشد. فیلتر را بررسی کرده و تغییر دهید تا ببینید مشکل از این است یا خیر. فیلترهای جایگزین ارزان هستند. اگر تا به حال فیلتر پاک کننده خود را عوض نکرده اید، این موضوع می تواند دلیل بلندی صدای آن باشد.

  برای رفع این مشکل، اگر قابل شستشو نیستند، به سادگی آنها را تعویض کنید. اگر چنین هستند، می توانید به سادگی فیلترها را حذف کنید تا قبل از شستشو با آب گرم، گرد و غبار و زباله را از فیلتر پاک کنید. پس از شستن، اجازه دهید فیلتر خشک شود و دوباره در دستگاه قرار دهید. اگر به درستی انجام شود جاروبرقی شما باید در سطح صدای معمول خود به درستی کار کند.

  فن شکسته

  فن پاک کننده شما ممکن است شکسته شود اگر خاک و گرد و غبار روی پره های آن جمع شده باشد. این باعث می شود صدای پاک کننده بسیار بلندتر شود و اگر این موضوع دلیل این امر باشد، باید فن را تعویض کنید. با گذشت زمان، گرد و غبار و کثیفی می توانند در داخل جاروبرقی جمع شوند و کار را سخت تر (و صدا را بلندتر) کنند.

  یاتاقان برس آسیب دیده یا بلبرینگ برس خراب

  غلتک قلم مو موجود در واحد سطح، روی مجموعه ای از بلبرینگ ها کار می کند. با گذشت زمان، این بلبرینگ ها ممکن است زنگ زده شوند؛ در نتیجه بلبرینگ ها اصطکاک زیادی در غلتک ایجاد می کنند و صدای غیر قابل تحملی تولید می کنند. اگر بلبرینگ برس خراب شود جاروبرقی شما بیشتر می لرزد و در نتیجه صدای آن بیشتر می شود. رفع این مشکل به سادگی رفع انسداد فیلتر نیست؛ زیرا شامل برداشتن و جایگزینی برس قدیمی است.

  فن در مجاورت موتور
  فن در مجاورت موتور

  فن در مجاورت موتور

  اگر مشکل از قسمت بیرونی نیست، احتمالاً مشکل از فن جاروبرقی است. فن بزرگی که در مجاورت موتور قرار دارد اغلب به دلیل استفاده نامنظم شل می شود. این فن مسئول فشار منفی است که برای ایجاد خلاء در سیستم ایجاد می شود. بررسی کنید که آیا فن یا پره های آن شکسته یا فن جابجا شده است. آن را به خوبی به عقب موتور پیچ کنید یا همان را تعویض نمایید.

  کلام آخر

  اگر جاروبرقی شما صدای بلندی ایجاد می کند، دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد. شایع ترین علت این است که رول برس با مو یا سایر مواد زائد مسدود شده است. احتمال دیگر این است که تسمه ای که رول برس را به حرکت در می آورد فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. اگر این دو مورد را بررسی کرده اید و جاروبرقی همچنان صدای بلندی دارد، بهتر است آن را به فرد متخصص نشان دهید.

  منبع : بنان شاپ

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فوتوسلفی

  فوتوسلفی اختصاصی ترین منبع اطلاعات بازیگران و ورزشکاران ایرانی و خارجی است که از سال 1400 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نموده است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا