رپورتاژ

آشنایی با بهترین دانشگاه‌های استرالیا

 • آشنایی با بهترین دانشگاه‌های استرالیا
  آشنایی با بهترین دانشگاه‌های استرالیا

  تحصیل در استرالیا و به ویژه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های استرالیا ، آرزوی خیلی از کسانی است که قصد ادامه تحصیل در یک کشور پیشرفته را دارند. کیفیت بالای دانشگاه‌های استرالیا دلیلی مهم برای انتخاب نخست برای ادامه تحصیل در این کشور پیشرفته شده است. علاوه بر این، تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا معمولاً منجر به فراهم شدن موقعیت اشتغال در این کشور و اخذ اقامت دائم استرالیا می‌شود.

  دانشگاه‌های استرالیا بعد از امریکا و انگلیس از شهرت جهانی برخوردار هستند. در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان به نقل از موسسه QS که اخیراً منتشر شده است، ۳۶ دانشگاه استرالیا در این رده بندی قرار دارند که از این تعداد ۷ دانشگاه در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد و مابقی نیز جزو ۸۰۰ دانشگاه برتر جهانی محسوب می‌شوند.

  در این مقاله رتبه‌بندی دانشگاه‌های استرالیا بر اساس رنکینگ‌های جهانی و همینطور معرفی بهترین دانشگاه‌های استرالیا پرداخته خواهد شد. اگر شما هم استرالیا را برای ادامه تحصیل خودتان انتخاب کرده‌اید، توصیه می‌کنیم مطالب این صفحه را از دست ندهید.

  دانشگاه ملی استرالیا (ANU)

  دانشگاه ملی استرالیا سال ۱۹۴۶ در شهر کانبرا، پایتخت استرالیا، تاسیس شده است. این دانشگاه که در اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های تحقیقاتی (IARU) عضو است و تنها دانشگاه استرالیایی است که بر اساس مصوبه مجلس فدرال این کشور تاسیس گردیده است. دانشگاه ملی استرالیا توانسته جایگاه ۳۱ را در جهان و رتبه اول را در استرالیا به دست آورد. خالی از لطف نیست بدانید که شش تن از محصلان سابق و اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه، برنده جایزه نوبل شده‌اند.

  دانشکده‌های دانشگاه ملی کشور استرالیا دارای هفت دانشکده آموزشی و پژوهشی و چندین موسسه ملی تحقیقاتی است. تمامی مراکز آموزشی این دانشگاه به صورت تخصصی بر روی تحقیقات متمرکز هستند. در این دانشگاه بیش از ۳۹۵ رشته تحصیلی ارائه می‌شود تا دانشجوها بتوانند به راحتی و با خیالی آسوده در رشته‌های مد نظر خود به تحصیل و پژوهش مشغول شوند. دانشگاه ملی استرالیا با دانشگاه‌های برتر زیادی مانند دانشگاه آکسفورد، دانشگاه ییل و دانشگاه ملی سنگاپور همکاری‌های تحقیقاتی دارد.

  دانشگاه ملبورن

  دانشگاه ملبورن یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی کشور استرالیا می‌باشد که در سال جاری توانسته مقام سوم در بین بهترین دانشگاه‌های استرالیا و رتبه ۴۱ را در جهان از آن خود کند. این دانشگاه در سال ۱۸۵۳ تاسیس گردیده و دومین دانشگاه با قدمت در استرالیا و اولین در ایالت ویکتوریا می‌باشد.

  پردیس اصلی دانشگاه ملبورن در شهر ملبورن و منطقه پارک ویل بوده و دارای چندین پردیس دیگر در ایالت ویکتوریا می‌باشد. بد نیست بدانید که این دانشگاه نیز عضو دانشگاه‌های گروه هشت است. دانشگاه ملبورن در شاخص‌های شهرت علمی و شهرت کارفرمایان، بالاترین رتبه  (رتبه ۳۰ در جهان) را بین دانشگاه‌های استرالیا دارد.

  به دلیل رقابتی بودن این دانشگاه در سطح بین المللی افرادی که شرایطی هم چون معدل بالا و نمره خوب زبان را دارا هستند، از شانس بسیار بالایی برای حضور در این دانشگاه بهره می‌برند. البته ناگفته نماند که برای حضور در این دانشگاه و انتخاب یک رشته خاص ممکن است نیازمند ارائه نمونه کار، گذراندن مصاحبه و حتی گذراندن دوره‌های پیش نیاز باشید.

  دانشگاه ملبورن تا به امروز ۹ برنده جایزه نوبل که نویسنده‌ها، دانشمندان، هنرمندان و شخصیت‌های برجسته و ممتازی را در استرالیا پرورش داده است.

  دانشگاه ملبورن
  دانشگاه ملبورن

  دانشگاه نیوساوت ولز

  دانشگاه نیوساوت ولز یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی – دولتی در شهر سیدنی است. این دانشگاه در استرالیا رتبه چهارم و جز ۴۴ دانشگاه برتر در ۲۰۲۱ قرار گرفته است و در سال ۱۹۴۹ تاسیس گردیده که پردیس اصلی آن در شهر سیدنی و دومین پردیس بزرگ آن در شهر کانبرا پایتخت استرالیا واقع است.

  دانشگاه  نیوساوت ولز عضو گروه ۸ است که این گروه شامل دانشگاه‌های مطرح کشور استرالیا است.  دانشگاه    نیوساوت ولز در رشته‌های حقوق، حسابداری و امور مالی جز ۲۰ دانشگاه برتر جهان و رتبه نخست در رشته‌های مهندسی، تکنولوژی و ریاضیات در استرالیا می‌باشد. دانشگاه نیو ساوت ولز با بیش از ۲۰۰ دانشگاه در سراسر جهان پیمان همکاری دارد و هدف این دانشگاه تبدیل شدن به «دانشگاه جهانی استرالیا» تا سال ۲۰۲۵ است.

  دانشگاه کوئینزلند

  دانشگاه کوئینزلند (به اختصار UQ) یکی از موسسات پژوهشی و آموزشی پیشرو در استرالیا است، که پردیس اصلی آن در شهر بریزبن ایالت کوئینزلند واقع شده و در سال ۱۹۰۹ تاسیس گردیده که پنجمین دانشگاه استرالیا از نظر قدمت است. این دانشگاه در ۲۰۲۱ رتبه سوم را در استرالیا از آن خود نموده است و به عنوان سومین دانشگاه برتر استرالیا از نظر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل بسیار عالی است.

  دانشگاه کوئینزلند در سال ۲۰۲۳ توانسته در فهرست منتشر شده توسط QS رتبه ۴۶ ام را در جهان به خود اختصاص دهد. در میان فارغ التحصیلان دانشگاه کوئینزلند می‌توان یک برنده جایزه نوبل، ۲ مدیر عامل از ۵۰۰ شرکت بزرگ و موفق در آمریکا و نیز یک برنده جایزه اسکار اشاره کرد. از دستاوردهای تحقیقاتی اخیر این دانشگاه می‌توان به اختراع واکسن HPV که از سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند و همچنین پیشرفت در زمینه آهنرباهای MRI ابررسانا با کارایی بالا اشاره کرد.

  آشنایی با بهترین دانشگاه های استرالیا
  آشنایی با بهترین دانشگاه های استرالیا

  دانشگاه سیدنی

  دانشگاه سیدنی با علامت اختصاری USYD واقع در شهر سیدنی یک دانشگاه تحقیقاتی – دولتی است که در سال ۱۸۵۰ تأسیس شده است. اولین دانشگاه استرالیا و عضو گروه هشت است و به یکی از دانشگاه‌های پیشرو در جهان معروف است.

  گفتنی است که دانشگاه سیدنی از بهترین دانشگاه‌های استرالیا می‌باشد و یکی از شش دانشگاه ماسه سنگی استرالیا است. پردیس این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین پردیس‌های دانشگاهی در جهان است. این دانشگاه دارای ۹ پردیس، ۱۲ دانشکده، ۲۰۰ انجمن دانشجویی، ۴۰ کلوپ ورزشی و ۳۲۸ آزمایشگاه فعال می‌باشد.

  طبق رده بندی دیلی تلگراف و هافینگتون پُست، دانشگاه سیدنی جز ۱۰ دانشگاه برتر از نظر زیبایی در جهان و همینطور در زمینه تعداد رشته‌های ارائه دهنده در کشور پیشتاز بوده و از نظر اشتغال فارغ‌التحصیلان در استرالیا رتبه ۱ و در جهان رتبه ۴ را دارد.

  دانشگاه سیدنی یکی از اولین دانشگاه‌های استرالیا و جهان است که شروع به پذیرش بانوان بدون ایجاد تبعیض با آقایان نمود و از نظر دانشجویان بین‌المللی نیز دانشگاهی بسیار عالی و مطلوب از نظر سازگاری با محیط و برای تحصیل است.

  دانشگاه موناش

  دانشگاه موناش یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های استرالیا می‌باشد که در سال ۱۹۵۸ تاسیس و افتتاح آن در سال ۱۹۶۱ در شهر ملبورن استرالیا و پردیس اصلی کلایتون انجام شد. موناش یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی – دولتی در شهر ملبورن استرالیا است. گفتنی است که موناش دومین دانشگاه قدیمی ایالت ویکتوریا است.

  دانشگاه موناش در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۲، موفق شد در جایگاه ۵۸ در جهان و ششم استرالیا قرار بگیرد. این دانشگاه در شاخص شهرت علمی، توانسته رتبه ۴۳ و در شاخص دانشجویان بین‌المللی نمره کاملی را کسب کند.

  دانشگاه موناش بر تحقیقات، آموزش متمرکز برای اشتغال برای بعد تحصیل و سوابق درخشان آکادمیک خود شهرت دارد و رضایت همه دانشجویان با تابعیت خارج از استرالیا از جمله ایرانیان را از نظر راحت بودن محیط تحصیل بسیار جلب نموده و از تعداد بیش از ۶۴ هزار دانشجوی آن، بیش از ۲۲ هزار نفر یعنی حدود ۳۴ درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

  دانشگاه موناش دارای شش پردیس دانشگاهی در شهر ملبورن و همچنین دارای پنج پردیس بین المللی در ایتالیا، چین، مالزی، هند و اندونزی بوده است. این دانشگاه مهد مراکز تحقیقاتی مهم در استرالیا است و همچنین این دانشگاه یکی از اعضای گروه هشت دانشگاه‌های تحقیقاتی استرالیا می‌باشد.

  دانشگاه فناوری سیدنی

  دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) در جایگاه نهم دانشگاه‌های استرالیا و ۱۳۳ دانشگاه‌های جهان قرار دارد. UTS یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های برتر کشور استرالیا است که در سال ۱۹۸۸ تأسیس شده است و هدف آنها پیشبرد دانش از طریق آموزش با الهام از تحقیق و مشارکت با صنعت، حرفه و جامعه است.

  این دانشگاه از اعضای شبکه دانشگاه‌های فناوری استرالیا است. دانشگاه فناوری سیدنی در میان بهترین دانشگاه‌های استرالیا و همچنین در سطح بین‌المللی، همواره از رتبه و امتیاز قابل قبولی برخوردار است.

  دانشگاه وسترن استرالیا

  دانشگاه وسترن یکی از بهترین مراکز آموزشی به حساب می‌رود که در ایالت استرالیای غربی قرار دارد. شهر پرت از سال ۱۹۱۱ میزبان یکی از اعضای فعلی دانشگاه‌های گروه ۸ استرالیا بوده که از آن زمان تا کنون برنامه‌هایی با کیفیت و متنوع را در مقاطع مختلف ارائه کرده است. هفتمین مرکز علمی برتر کشور در جایگاه ۹۲ام رتبه بندی QS 2023 جای دارد.

  جالب است بدانید که فارغ‌التحصیلان و اساتید این مجموعه توانسته‌اند بالغ بر ۲۲ جایزه نوبل دریافت کنند. شما در رشته‌هایی مانند معماری، فضای شهری و هنرهای تجسمی، هنر، علوم اجتماعی و انسان شناسی و موسیقی، تجارت و بازرگانی، آموزش، مهندسی، کامپیوتر و علوم ریاضی، علوم فیزیک، حقوق، پزشکی، دندانپزشکی و علوم بهداشت و علوم کشاورزی و زیر مجموعه‌های آنها در مقطع مد نظر گزینه مناسبی را در این دانشگاه برای خود بیابید.

  در دو شاخص تعداد اعضای هیئت علمی بین‌المللی و همچنین تعداد استناد به اعضای هیئت علمی (یک اندازه گیری از نتایج تحقیق) از همه دانشگاه‌های استرالیا که در رتبه‌های بالاتری قرار دارند پیشی گرفته است و نتایج عالی کسب کرده است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  فوتوسلفی

  فوتوسلفی اختصاصی ترین منبع اطلاعات بازیگران و ورزشکاران ایرانی و خارجی است که از سال 1400 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نموده است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا