رپورتاژ

چگونه با تشویقی سگ‌ها به آن‌ها آموزش دهیم؟

 • چگونه با تشویقی سگ‌ها به آن‌ها آموزش دهیم؟

  همه شما به خوبی می‌دانید که سگ‌ها حیوانات اهلی و به شدت تربیت‌پذیری هستند. سگ‌ها ذات وفادار و مهربانی دارند و به خوبی محبت و توجه را درک می‌کنند. غریزه و ذات تربیت‌پذیر سگ‌ها، این امکان را به شما می‌دهد که به عنوان لیدر از آن‌ها یک حیوان مطیع ساخته و در امور مختلف از این حیوانات استفاده کنید. گذشته از مسائل جدی و تخصصی که در تربیت و فرمان‌برداری سگ‌ها دنبال می‌شود، نگهداری از این حیوانات در خانه نیز نیازمند تربیت و آموزش است. حتما تا کنون راجع به تشویقی سگ‌ها چیزهایی شنیده‌اید. تشویقی‌ها جذابیت‌های بسیاری برای سگ‌ها دارند و به عنوان یک فاکتور مهم در نشان‌دادن توجه و محبت به سگ‌ها شناخته می‌شوند. از این رو تأثیر چشمگیری در سرعت تربیت‌پذیری آن‌ها دارند. در ادامه ضمن معرفی تشویقی سگ‌ راجع به نحوه آموزش با دادن تشویقی صحبت می‌کنیم.

  لزوم استفاده از تشویقی در آموزش سگ

  سگ‌ها به عنوان پرطرفدارترین حیوانات خانگی شناخته می‌شوند. حتما شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که از این حیوانات دوست‌داشتنی در منزل نگهداری می‌کنید. لازم است بدانید که آموزش مهم‌ترین بخش از زندگی سگ است. هرچند مسائل آموزشی با توجه به نژاد، سن و توانایی سگ‌ها متفاوت است، اما تمام سگ‌ها از سن دوماهگی به بعد می‌توانند آموزش ببینند و فرمان‌برداری به شکل‌های مختلف را بیاموزند. این حیوانات درست در شرایطی که شما تصور می‌کنید هنوز برای دستور دادن و آموزش خیلی کوچک هستند، می‌توانند همه آموزش‌ها را فرا گیرند. عدم توجه به بحث آموزش سگ‌ها، از آن‌ها حیواناتی ضعیف و یا شلخته و سرکش می‌سازد. راه‌های مختلفی برای آموزش سگ‌ها وجود دارد. این که شما چه فرمانی را به سگ خود می‌آموزید، چندان اهمیت ندارد، بلکه مهم آن است که چگونه به این حیوان آموزش می‌دهید.

  آموزش سگ
  آموزش سگ

  حتما می‌دانید که سگ‌ها به شدت از رفتار صاحب یا لیدر خود متأثر می‌شوند و مسلما به همان اندازه که مهربانی و محبت شما را درک می‌کنند، به همان نسبت نیز از خشم و عصابیت شما می‌ترسند. به همین دلیل در مباحث آموزشی، استفاده از تشویقی سگ بهتر از تنبیه جوابگو است. به این نکته توجه کنید، هیچ گاه هنگام تربیت سگ، این حیوان را تنبیه نکنید چون احساس ترس مانع از تکرار رفتار آموزشی در آن‌ها می‌شود. قبل از این که به چگونگی آموزش سگ با دادن تشویقی بپردازیم، بهتر است به تعریف مشخصی از آن برسیم. تشویقی در واقع نوعی خوراکی است که محبوبیت خاصی برای سگ‌ها دارد. غذای تشویقی سگ در شکل‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارد و انتخاب آن بر اساس فاکتورهایی از جمله سن، نژاد، جثه، ذائقه و نیازمندی‌های هر سگ تعیین می‌شود. غذای تشویقی برای سگ‌ها سرشار از انواع ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز سگ است.

  نحوه آموزش سگ با استفاده از تشویقی

  همان‌طور که گفتیم، مهم‌ترین اصل در آموزش سگ، دادن تشویقی است. در حقیقت دادن تشویقی سگ به این معنا است که شما عملکرد یا فعالیت این حیوان را تأیید کرده و از کار او رضایت داشته‌اید. این رفتار از سوی شما به سگ انگیزه می‌دهد تا دوباره فعالیت یا رفتار خود را تکرار کند؛ بنابراین می‌توان گفت تشویقی یکی از راهبردی‌ترین ابزارهای آموزشی سگ است. به علاوه این که این خوراکی در کنار رفتار شما که نشان‌دهنده رضایت و خوشحالی است، پاداشی با ارزش برای سگتان محسوب می‌شود. در واقع دادن تشویقی این احساس را در سگ به وجود می‌آورد که حتما کار بسیار مهمی انجام داده‌است. شاید این مسائل برای عده‌ای عجیب به نظر برسد، اما آن دسته از افرادی که از سگ‌ها نگهداری کرده و به آن‌ها آموزش می‌دهند، به خوبی این حالات را در سگ، درک و باور می‌کنند. حال به مبحث مهم آموزش سگ و چگونگی آن می‌رسیم.

  نحوه آموزش سگ
  نحوه آموزش سگ

  پیش‌تر نیز گفتیم که هیچ فرقی نمی‌کند که در حال حاضر کدام رفتار را با سگ خود تمرین می‌کنید. مهم آن است که چگونه این حیوان را مطیع خود سازید. تنها کافی است به چند نکته مهم دقت کنید. قبل از هر چیزی باید به زمان آموزش توجه کنید. بهتر است روزانه تایم خاصی را به آموزش اختصاص دهید. طبیعتا وقتی سگ را با خود همراه می‌سازید تا به او آموزش دهید، او را برای مدت کوتاهی از انجام فعالیت دلخواهش بازداشته‌اید. به عنوان مثال: اگر فرمان آمدن را با سگ خود تمرین می‌کنید، هنگامی که به این حیوان دوست‌داشتنی فرمان آمدن می‌دهید، در واقع او را از کاری که قبل از فرمان شما انجام می‌داده، منع می‌کنید. پس اگر این حیوان به موقع به سمت شما آمد، می‌توانید با دادن تشویقی سگ او را خوشحال کرده و به این حیوان باهوش اجازه دهید به فعالیت پیشین خود بازگردد.

  با توجه به این که تشویقی سگ نوعی غذا محسوب می‌شود، بهتر است از آن به عنوان میان وعده استفاده کرده و ساعات آموزش را نیز متناسب با زمان میان وعده تنظیم کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که تشویقی باید ده درصد از غذای روزانه سگ را تشکیل دهد؛ بنابراین زیاده‌روی در دادن تشویقی درست نیست. امور بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان در تربیت سگ به او آموزش داد. از این موارد می‌توان به فرمان آمدن، خوابیدن سگ در جای خواب مخصوص، ادرار کردن سگ در دستشویی مخصوص، آداب غذا مانند غذاخوردن از ظرف مخصوص، نریختن غذا روی زمین و نخوردن آن از روی زمین، آموزش بازی‌های مخصوص سگ‌ها و موارد بسیار دیگر اشاره کرد. از آنجا که ممکن است چند آموزش مختلف را هم زمان دنبال کنید، بهتر است برای هر آموزش از یک تشویقی با طعم متفاوت استفاده کنید.

  قیمت تشویقی سگ
  قیمت تشویقی سگ

  قیمت تشویقی سگ

  با توجه به این که تشویقی برای سگ انواع مختلفی دارد، طبیعی است که قیمت تشویقی‌های مختلف نیز با یک دیگر متفاوت باشد. قیمت این محصولات با توجه به نوع تشویقی، طعم آن، نوع ویتامین و املاح موجود در آن، نوع و حجم بسته‌بندی، برند تولیدکننده و غیره تعیین می‌شود. قبل از این که به قیمت تشویقی توجه کنید، بهتر است کیفیت آن را در اولویت قرار دهید، چون دادن تشویقی باکیفیت در زمان آموزش سگ باعث می‌شود که سگ‌ها بهتر بیاموزند. اگر با انواع تشویقی آشنایی ندارید، بهتر است برای خرید تشویقی سگ مناسب و تأثیرگذاری بیشتر آن در آموزش، به یک فروشگاه معتبر مراجعه کنید.

  نوشته های مشابه
  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  فوتوسلفی

  فوتوسلفی اختصاصی ترین منبع اطلاعات بازیگران و ورزشکاران ایرانی و خارجی است که از سال 1400 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نموده است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا